Strona główna
Turystyka
Tutaj jesteś

Gdański rynek, czyli co warto zobaczyć przy Długim Targu

3 grudnia 2020 Gdański rynek, czyli co warto zobaczyć przy Długim Targu


Wędrówki po zabytkowych miastach nie mogą się obejść bez odwiedzenia ich najważniejszych punków, czyli tętniących życiem rynków. Tak jest m.in. We Wrocławiu, w Krakowie i Poznaniu. W jak wygląda sytuacja w przypadku Gdańska?

Długi Targ: jak sprawdza się w roli rynku?

Kto szuka w Gdańsku rynku, ten może być nieco zaskoczony. Dlaczego? Bo w tym mieście tradycyjnego rynku nie ma, jest za to ulica Długa, z której wyjątkowo dumny jest cały Gdansk Rynek zastępuje tu Długi Targ, będący przedłużeniem najbardziej reprezentacyjnej ulicy w tym mieście. To tu spotykają się turyści z całego świata, to tu najchętniej spacerują Gdańszczanie. Dlaczego?
Długiego Targu podczas zwiedzania Gdańska nie można nie tylko ze względu na rolę, jaką pełni. Przy placu tym znalazło się miejsce dla najpiękniejszych i najsłynniejszych budowli miasta. A że są wśród nich perełki architektury o ogromnej wartości, ogromne zainteresowanie spacerami po Długim Targu nikogo nie powinno dziwić.

Co warto zobaczyć przy Długim Targu?

Symbolem Długiego Targu stała się fontanna. Przedstawia ona władcę mórz – potężnego Neptuna, czym przypomina o bliskich związkach miasta z morzem oraz o roli, jaką Bałtyk odegrał w jego dziejach. Fontanna ta stała się turystyczną wizytówką miasta, a jej zdjęcie zdobi większość pocztówek z Trójmiasta. Przy Długim Targu wznosi się też najstarsza brama wodna Gdańska. To Brama Zielona, znana też jako miejsce, w którym mieściło się biuro Lecha Wałęsy.

W trakcie spaceru po Długim Targu nie można pominąć dwóch perełek gdańskiej architektury. Pierwszą z nich jest Dwór Artusa, w którym dawniej gromadzili się miejscy kupcy. O tym, jak ważną rolę ta grupa społeczna odgrywała w lokalnej gospodarce przypomina reprezentacyjna forma tej budowli. Dziś w jej murach mieści się muzeum, dzięki czemu każdy z nas może zwiedzić piękne wnętrza tego dworu. Uwagę przyciąga też Ratusz Głównego Miasta. W jego bryle pięknie łączą się ze sobą cechy typowe dla stylu gotyckiego i renesansowego, a jego charakterystyczna wieża zajmuje bardzo ważne miejsce w panoramie miasta. Od dwudziestu lat w ratuszu tym ma swą siedzibę Muzeum Gdańska, znane z ekspozycji skupionej na dziejach miasta.

Długi Targ to nie tylko reprezentacyjne budowle, które stały się obowiązkowymi punktami w programie niemal każdej wycieczki po Gdańsku. Tu również takie obiekty, jak Dom Ławników czy kamienice, w których podczas wizyt w Gdańsku zatrzymywali się polscy królowie. Nie lada gratką jest też pochodząca z początku XVII wieku Złota Kamienica, należąca niegdyś i do burmistrzów miasta, i do możnego rodu Steffensów. I ona robi wrażenie, a spacer w jej pobliżu to wspaniała przygoda dla każdego miłośnika sztuki.

Redakcja smoczajama.com.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie podróże stają się niezapomnianymi przygodami, a każdy urlop jest szansą na odkrycie nowych pasji! Jesteśmy zespołem entuzjastów życia, którzy kochają podróże, aktywny styl życia i poszukiwanie równowagi pomiędzy pracą a relaksem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

artykuły kempingowe
tarnica bieszczady
Co warto zobaczyć w Karpaczu

Jesteś zainteresowany reklamą?

Co warto zobaczyć w Karpaczu