Obóz survivalowy dla dzieci – wymarzony wypoczynek dla każdego

Wszystkie dzieci potrzebują ruchu, pobytu na łonie natury i wypoczynku w ekologicznie czystych miejscach. Las jest doskonałym miejscem terapii i odreagowywania stresu. Dlatego idealną propozycją na wakacje jest obóz survivalowy dla dzieci. Nie ma to jak beztroskie lato w miejscu oddalonym od cywilizacji.

Nie każdy rodzic i nie każdy uczeń będzie przekonany do takiego wyboru. Wszystko to przez niektóre opinie krążące wśród ludzi. Niektórym wydaje się, że obóz survivalowy dla dzieci to wyjazd nie dla każdego – bardzo wymagający, intensywny, trudny. Jednak w rzeczywistości oferty są bardzo różne – od kolonii z survivalem dla maluszków, poprzez obozy survivalowe dla dzieci, aż do rozmaitych obozów młodzieżowych (https://www.kogis.pl/obozy).

Obóz survivalowy dla dzieci też może mieć różne formy – są bowiem takie wyjazdy, na których dzieci mieszkają w namiocie w lesie, albo takie, gdzie uczestnicy mieszkają w pokojach, w ośrodku wczasowym. Są to zupełnie dwie odrębne formy. Obozy organizowane całkowicie w lesie są bardziej wymagające niż te, gdzie po zajęciach leśnych grupa wraca do ośrodka lub pensjonatu.

Obóz survivalowy (https://www.kogis.pl/tematyki-obozow/survivalowe-i-strzeleckie/) dla dzieci należy wybierać dokładnie według preferencji dziecka. Niektórzy uczniowie wolą naprawdę porządny pobyt w środku lasu i bez żadnych wygód, a inne dzieci będą wolały nocować normalnie – w pokojach, a do lasu wyprawiać się tylko na zajęcia.

Warto wysłać pociechę na obóz survivalowy dla dzieci – na pewno nauczy się tu dużo potrzebnych rzeczy. Taki wyjazd to doskonała nauka samodzielności, wiary we własne siły, organizacji pracy zespołowej i współpracy z innymi. Grupa musi pokonać przeszkody, trudności, wspólnie wykonać szałas czy tratwę – wszystko to zmusza do wspólnego planowania, pracy i osiągania wspólnych celów. Ponadto dzieci uczą się bardzo potrzebnych umiejętności – orientacji w terenie, korzystania z map, GPS-ów, kompasów, krótkofalówek, alfabetu Morse`a, a także stosowania szyfrów i sposobów wzywania pomocy.

Obóz survivalowy dla dzieci to nauka podstaw ratownictwa, pierwszej pomocy, opatrywania ran, przenoszenia chorego, zachowań w trudnych sytuacjach. Jest to też poznawanie polskiego lasu, jego wartości, flory i fauny.

Obóz survivalowy dla dzieci daje też dobrą lekcję wiedzy o roślinach jadalnych, leczniczych, czy o zdobywaniu wody. Młodzież uczy się także zachowań w czasie burzy, zimą zasad zachowania się na lodzie czy w lawinie, także wiedza ta jest bardzo wszechstronna i pomocna.

Na pewno po takim wyjeździe każde dziecko będzie oswojone z lasem, pozna sposoby radzenia sobie samodzielnie w polskim lesie i nie będzie się bało leśnych terenów, zgubienia się czy leśnych zwierząt. Na niektórych obozach dzieci same robią schronienie i w nim śpią (w samodzielnie zbudowanym szałasie) – jest to świetna przygoda i biorą w niej udział już 10-11 latki.

Przed wyjazdem na obóz survivalowy dla dzieci należy się dokładnie dowiedzieć gdzie uczestnicy będą nocować, jaki ekwipunek muszą ze sobą zabrać. Są obozy, na które potrzeba tylko butów do lasu, kurtki nieprzemakalnej i okrycia głowy. Jednak inne wyjazdy będą wymagały zabrania też latarki z zapasem baterii, karimaty, ciepłego dresu, śpiwora, menażki, metalowych sztućców i kubka, plecaka, środka na komary i ciepłej czapki. Co oferta, to wymogi mogą być inne. Na obozach dla starszych uczestników często obozowicze przygotowują sobie posiłki sami.

Młodsi uczestnicy jadący na obóz survivalowy dla dzieci nie muszą się obawiać zbyt długich wędrówek, zbyt trudnych wyzwań – na taki wyjazd pojechać może każde średnio sprawne dziecko, a program i jego stopień skomplikowania kadra dostosowuje do wieku i poziomu możliwości dzieci. Dla każdego więc obóz survivalowy dla dzieci powinien być wielką frajdą, przygodą i nauką poprzez zabawę.

Redakcja smoczajama.com.pl