Najpopularniejsze szlaki piesze w Bieszczadach – przewodnik dla entuzjastów trekkingu

Bieszczady uznaje się za jedne z najdzikszych i najpiękniejszych gór w Polsce. Warto wybrać się tam na trekking z rodziną. Szlaki w Bieszczadach są dostosowane do różnych umiejętności, co pozwala na poruszanie się po nich nawet z dziećmi. Poniżej podpowiemy, gdzie najlepiej wybrać się na trekking w wakacje będąc w Bieszczadach.

Tarnica

Mapa szlaków turystycznych w Bieszczadach, którą można nabyć na stronie https://sklep.polskaniezwykla.pl/87-bieszczady, przedstawia między innymi najwyższy szczyt w Koronie Gór Polski, czyli Tarnicę. Nie można jej pominąć, planując piesze wędrówki. Tarnica ma 1346 m wysokości. Najkrótsza z tras wiedzie na nią z Wołosatego i powinna zając ok. 2h na szczyt, plus oczywiście powrót. Trasa jest bardzo przyjemna, a nawet kiedy wejdzie się do lasu, to spacer nie będzie nudny. Ze szczytu można zobaczyć piękną panoramę, która sięga w głąb Bieszczad ukraińskich.

Przełęcz Wyżniańska – Bacówka pod Małą Rawką – Mała Rawka – Wielka Rawka – Krzemieniec

Będąc w Bieszczadach, warto się wybrać na pieszą wędrówkę w trasę: Przełęcz Wyżniańska – Bacówka pod Małą Rawką – Mała Rawka – Wielka Rawka – Krzemieniec. Najładniejszym jej fragmentem, jest zdecydowanie wyjście z lasu na Małej Rawce. Pojawiają się tam pierwsze panoramy. Stamtąd jeszcze ok. 25 min. wędrówki na Wielką Rawkę (1304 m).

Szczyt tej góry jest bardzo wysoki, lecz jego wierzchołek jest spłaszczony i rozłożysty, zatem trzeba dotrzeć na skraj, żeby móc wykonać piękne zdjęcia. To miejsce stworzone do wykonywania fotografii z teleobiektywem, gdyż panorama na odległych planach jest bardzo bogata.

Ustrzyki Górne – Szeroki Wierch – Przełęcz pod Tarnicą – Przełęcz Goprowska – Bukowe Berdo – Szołtynia – Pszczeliny, Widełki

Jest to najdłuższa z zaproponowanych przez nas tras. Jej przejście zajmie ok. 6,5 h plus opcjonalnie wejście na Tarnicę. Bo przecież, nawet jeżeli dzień wcześniej było się na najwyższym szczycie Bieszczadów, to będąc w Przełęczy Pod Tarnicą, to tylko rzut beretem i dobrze podejść parę minut w górę. Bukowe Berdo, nazywane także Połoniną Dźwiniacką, co uwzględnia niejeden przewodnik czy mapa Bieszczady w tym miejscu, są naprawdę piękne.

Trzeba tylko zadbać o odpowiednią logistykę, gdyż nie robi się tam pętli, ale schodzi do Widełek, które oddalone są o 7 km od Ustrzyk Górnych. Busy pojawiają się tam raczej sporadycznie, zatem pozostaje albo złapanie stopa, lub jeżeli podróżujemy dwoma autami, zostawienie jednego z nich na Widełkach.

Redakcja smoczajama.com.pl