Strona główna
Rekreacja
Tutaj jesteś

Trening odchudzający interwałowy – co to jest i czy sprawdza się w praktyce?

7 grudnia 2020 Trening odchudzający interwałowy - co to jest i czy sprawdza się w praktyce?


Istnieje wiele metod odchudzających. Można położyć większy nacisk na to, co włącza się do swojego codziennego jadłospisu lub skupiać się na zwiększeniu aktywności fizycznej. Jednym ze sposobów na wysmuklenie sylwetki jest trening odchudzający interwałowy. Na czym polega i czy rzeczywiście jest skuteczny?

Co to jest trening interwałowy?

Aby zrozumieć sens działania treningu interwałowego, najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie: czym jest właściwie interwał? Słowo to oznacza odcinek czasowy, w którym to (w kontekście tej konkretnej aktywności) stosuje się kilkadziesiąt sekund umiarkowanego wysiłku przeplatanego kilkunastoma sekundami maksymalnej intensywności. Wyobraźmy sobie zatem 45 sekund marszu, po którym następuje 15 sekund bardzo szybkiego biegu w miejscu (gdzie staramy się dać z siebie wszystko i wspiąć się na wyżyny swojej wydolności).

Trening interwałowy może być wykonany na rowerku stacjonarnym, skakance, czy bieżni automatycznej. Ważne, aby nasze ciało było przez cały czas aktywne, a odpoczynek sprowadzał się tylko do unormowania tętna.

Efekty treningu interwałowego

Czy interwały przyczyniają się do redukcji tkanki tłuszczowej? Zdecydowanie tak! Jak właściwie do tego dochodzi? Podczas ćwiczeń cardio i turbo wzrasta nasze zapotrzebowanie tlenowe. Wszystkie mięśnie pracują równomiernie, proporcjonalnie zatem spalany jest tłuszcz. Jeszcze długo po zakończeniu interwałów tracimy zbędne kalorie – zmęczony organizm czerpie bowiem energię z zapasów tlenowych, a nasz metabolizm ulega przyspieszeniu.

Warto zaznaczyć, że trening odchudzający interwałowy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, gdy nie będzie szedł w parze wraz ze zbilansowaną dietą.

Trening interwałowy – wskazówki

Ciało musi być przygotowane do każdego treningu. Zanim więc przejdziemy do interwałów, musimy porządnie się rozgrzać. Na początku pobudzamy do pracy wszystkie partie mięśniowe, zaczynając od nóg, a kończąc na głowie (kierunek zawsze do serca). Po 15 minutach możemy przystąpić do zestawu cardio/turbo.

Z racji tego, że interwały skutkują produkcją dużej ilości hormonu stresu, zaleca się jego wykonywania maksymalnie dwa razy w tygodniu. Ćwiczenia o tak ogromnej intensywności działają na organizm obciążająco. Cała kombinacja ćwiczeń powinna trwać minimum 30 minut, ale nie przekraczać 3/4 godziny. Sami możemy dopasować ćwiczenia do własnych możliwości i preferencji ruchowych np. zastąpić szybki bieg w miejscu tzw. krokodylkami (wyskok w górę, a zaraz po nim zeskok w dół i wyrzucenie nóg do tyłu w podporze).

Redakcja smoczajama.com.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie podróże stają się niezapomnianymi przygodami, a każdy urlop jest szansą na odkrycie nowych pasji! Jesteśmy zespołem entuzjastów życia, którzy kochają podróże, aktywny styl życia i poszukiwanie równowagi pomiędzy pracą a relaksem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Półkolonie żeglarskie
Odchudzające właściwości ćwiczeń z hula hop
Trening odchudzający interwałowy - co to jest i czy sprawdza się w praktyce?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Trening odchudzający interwałowy - co to jest i czy sprawdza się w praktyce?