Jak dobrać rozmiar opony?

Rozmiar opony to wbrew pozorom ważny aspekt, który bezpośrednio przekłada się na komfort jazdy twojego pojazdu. Jeśli planujesz kupić opony w innym rozmiarze, sprawdź parametry ogumienia oraz samochodu, żeby potem uniknąć rozczarowania.

Podobnie jak klocki hamulcowe czy olej silnikowy, opony należy co jakiś czas wymienić. Podczas poszukiwań nowego ogumienia, podstawową kwestią jest dopasowanie odpowiedniego rozmiaru. Inaczej można ucierpieć na jeździe na nieodpowiednich oponach. Jak dopasować opony do samochodu?

Rozmiar opony – podstawowe zasady doboru

Najprostsza odpowiedź na pytanie o to jak dobrać rozmiar opony samochodowej to znalezienie modelu, który będzie posiadał identyczne parametry co dotychczasowe ogumienie. Profil opony opisany jest przy pomocy kilku wartości. Należą do nich:

– indeks nośności, 

– szerokość opony podana w milimetrach,

– wysokość profilu opony,

– typ budowy,

– średnica osadzenia podana w calach,

– indeks prędkości.

Wszystkie te informacje znajdziesz na bocznej ścianie aktualnych opon. Zalecane rozmiary opon wskazuje również producent auta. Wystarczy zajrzeć do instrukcji obsługi samochodu. Tam też znajdziesz m.in. informacje o tym, jakie felgi możesz założyć do swojego auta. Najważniejsze dane w kwestii doboru opon letnich i zimowych znajdziesz również w dowodzie rejestracyjnym. Warto jednak wiedzieć jak czytać rozmiar opon, żeby potem łatwiej szukać nowego ogumienia. Sklepy internetowe, które zajmują się sprzedażą opon, również w czytelny sposób przedstawiają informacje na temat rozmiaru opony. Wystarczy wejść na stronę https://noweopony.pl/opony/zimowe/225/50/r17 albo https://noweopony.pl/opony/zimowe/245/45/r18, żeby poznać różnice między poszczególnymi wskaźnikami.

Rozmiar opon samochodowych ma znaczenie, podobnie jak rodzaj

Rozmiar ogumienia jest oczywiście kluczowy dla komfortowej i bezpiecznej jazdy. Warto dobrać opony, które będą miały odpowiedni stosunek wysokości opony, właściwa będzie średnica obręczy oraz średnica felgi. Jednak dobór opon pod względem tych parametrów to nie wszystko. Dobrze wiedzieć, że różny może być również typ opon do samochodu. Coraz więcej kierowców decyduje się np. na opony wielosezonowe, gdyż w przypadku zakupu nowego kompletu nie trzeba dwa razy do roku zmieniać ogumienia. Warto jednak pamiętać, że ten typ opony będzie jednak nieco inaczej zachowywał się w trudnych warunkach niż klasyczna opona zimowa. W samochodzie, który jeździ prawie wyłącznie po mieście, może to być wygodne rozwiązanie, jednak dla pojazdu, który porusza się także po mniej uczęszczanych drogach zimą, lepiej wybrać tradycyjną, zimową oponę, która zepewni lepszą przyczepność.

Redakcja smoczajama.com.pl