Czy płatki owsiane na śniadanie wspierają odchudzanie?

„Zdrowy jak koń” – to powiedzenie ma swoje uzasadnienie. Konie swoją dobrą kondycję zawdzięczają diecie, której podstawą jest owies. Bogaty skład owsa doskonale wpływa na organizm i podnosi jego odporność.

Skład i właściwości owsa

Owies to bogate źródło witamin B6 i B1 niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego, poprawiają pamięć i koncentrację, działają antydepresyjnie.

Porcja owsianki dziennie całkowicie zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na aminokwasy i to w najlepszej kombinacji. To dzięki nim budowane są białka niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

W płatkach owsianych znajdziemy także magnez, wapń, fosfor oraz żelazo i przede wszystkim błonnik.

Tak urozmaicony i bogaty skład owsa sprawia, że warto włączyć go do codziennej diety. Płatki owsiane obniżają ciśnienie, poziom cholesterolu, chronią serce, poprawiają pracę układu pokarmowego. Zmniejszają ryzyko zachorowania na raka prostaty i jelita grubego.

Płatki owsiane na śniadanie odchudzanie

Ziarno owsa jest bardzo twarde i trzeba by gotować go wiele godzin, dlatego spożywamy go w formie rozdrobnionej pod postacią płatków. Zwłaszcza płatki błyskawiczne są bardzo łatwe do przygotowania, wystarczy zalać je mlekiem lub jogurtem i chwilę odczekać aż zmiękną.

Przeprowadzone badania wykazały, że płatki owsiane zjedzone na śniadanie wspomagają odchudzanie i pomagają zrzucić zbędne kilogramy. To przede wszystkim dzięki dużej zawartości błonnika znajdującego się w płatkach.

Pokrywa on ściany żołądka i ułatwia wydalanie toksyn z organizmu, poprawia także perystaltykę jelit i reguluje wypróżnianie. Równocześnie powoduje wolniejsze wchłanianie cukru i tłuszczów i tym samym zapobiega otyłości.

4 łyżki płatków owsianych to zaledwie 90 kcal i jest to ilość w zupełności wystarczająca na talerz porannej owsianki. Na wiele godzin zaspokoi uczucie głodu i dostarczy niezbędnej energii. Kto nie lubi samej owsianki może dodać do niej świeże lub suszone owoce.

Niektórzy w celu szybszego pozbycia się zbędnych kilogramów stosują raz w tygodniu dzień owsiany. Każdy posiłek musi zawierać w sobie płatki owsiane z dodatkiem owoców lub warzyw. Dodatkowo należy pić duże ilości wody i zrezygnować ze słodzenia.

Kto nie potrafi zrezygnować ze słodkich przekąsek między posiłkami powinien zastąpić je zdrowymi ciasteczkami owsianymi. Można na nie znaleźć wiele przepisów w internecie lub kupić w sklepie ze zdrową żywnością.

Płatki owsiane To nie tylko sposób na zgrabną figurę i dobrą kondycję, ale także na zdrową skórę. Domowa maseczka z płatków owsianych opóźnia proces jej starzenia.

Redakcja smoczajama.com.pl