Złota polska jesień w Zakopanem

Nie o dziś wiadomo, że góry jesienią są piękne. Początki jesieni są zazwyczaj słoneczne i z przyjemną temperaturą. Dodatkowo spędzając jesień w Zakopanem nie będzie aż tylu turystów co latem. Jest to idealna pora, by wybrać się na wycieczkę w góry i podziwiać wspaniałe krajobrazy. Zatem, co warto zobaczyć jesienią w Zakopanem?

Plusy jesiennych wakacji w Zakopanem

Jesień to najpiękniejsza pora roku. Możemy wtedy podziwiać poranne mgły, mieniące się liście na drzewach i krajobraz w jesiennych barwach. Na przełomie września i października Tatry wyglądają najładniej. tatrzańskie doliny są jeszcze pełne jesiennych kwiatów i kolorów, a w oddali na górskich szczytach widać już delikatny śnieg, który zwiastuje przyjście zimy. Dodatkowo jesienne szlaki nie są aż tak oblegane przez turystów. Dlatego możemy podziwiać widoki i cieszyć się względną ciszą. Znacznie spokojniej jest szczególnie w ciągu tygodnia, nawet w centrum miasta. I to właśnie jesienią pogoda jest dużo bardziej stabilna niż latem. Nie ma już gwałtownych burz, które mogą nas zaskoczyć, a za to możemy się cieszyć nadal ciepłą i przyjemną pogodą.

Jesienne szlaki w Zakopanem

Na górską wyprawę najlepiej udać się wczesnym rankiem .wtedy będziemy mieli dłuższy dzień do wykorzystania, a tym samym więcej miejsc możemy zobaczyć. Dodatkowo rankiem jest mniej ludzi na szlakach, więc najlepiej wyruszyć już około godziny 7 rano. Rankiem mamy też większą szansę na spotkanie niektórych zwierząt, np. kozice, świstaki. Najpopularniejszym szlakiem, zarówno w lecie, jak i jesienią są Czerwone Wierchy. Szlak jest dość łatwy, a obfituje w niezwykłe widoki na Tatry Zachodnie i Wysokie, a także Podhale. Sam masyw składa się aż z 4 wierzchołków: Krzesanica, Ciemniak, Kopa Kondracka i Małołączniak. I to właśnie jesienią te szczyty najpiękniej wyglądają. Dzieje się to też za sprawą rośliny wysokogórskiej – sit skucina, która w tym okresie przybiera rudy kolor. Równie popularną trasą jest Dolina Strążyska. Znajduje się w Tatrach Zachodnich, a wzdłuż szklaku biegnie potok Strążyski. Wybierając się w Tatry nie sposób zapomnieć o Morskim Oku. Jest to największe jezioro w Tatrach, leży w Dolinie Rybiego Potoku, a z jego szczytu możemy zobaczyć Rysy oraz Mięguszowieckie Szczyty. Wybierając się w okolice Morskiego Oka jesienią będziemy podziwiać pełną paletę barw jesieni, a szczególnie pięknie wyglądają wtedy kolorowe jarzębiny. Na Morskie Oko warto także wyruszyć wcześnie rano, ponieważ nawet jesienią dużo ludzi wybiera się w te okolice.

Redakcja smoczajama.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *