Co warto zobaczyć w Karpaczu?

Karpacz jest miastem, które o każdej porze roku cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Warto wiedzieć, że jest to miasto położone w Karkonoszach, na południe od Jeleniej góry, w województwie dolnośląskim. Jest to niewielkie miasteczko, nad którym od zawsze króluje najwyższa góra Karkonoszy – Śnieżka. Moda na pobyt w Karpaczu rozpoczęła się w końcówce XVII wieku i nieprzerwanie trwa do dziś.

Co Karpacz ma do zaoferowania turystom?

Karpacz w granicach Polski znalazł się już po drugiej wojnie światowej. Przez jakiś czas funkcjonował jako Krzywa Góra bądź też Drogosławice. Dzisiejsza nazwa została przyjęta dopiero rok po zakończeniu wojny i pozostaje w użytku do dziś.

Można by przypuszczać, że tak niewielkie miasteczko jak Karpacz, może mieć niewiele do zaoferowania turystom. Tymczasem już same miejskie zabudowania zachwycają na pierwszy rzut oka. Niektóre budynki to prawdziwe perełki architektury, które zapierają dech w piersiach.

Świątynia Wang

Jest to niewielki kościółek, który powstał w Norwegii na przełomie XII i XIII wieku. Wybudowany został z sosnowych bali, a po latach okazał się zbyt mały na potrzeby norweskiej społeczności. Został więc sprzedany jako eksponat do berlińskiego muzeum, aby pozyskać pieniądze na budowę nowego kościoła.

Ostatecznie świątynia Wang znalazła swoje miejsce w Karpaczu Górnym, gdzie pełniła rolę miejsca modlitewnego dla tutejszej społeczności ewangelickiej. Kościół uznawany jest za najstarszy budynek modlitewny wybudowany w całości z drewna i rok w rok przyciąga tłumy turystów. Bez wątpienia wiele osób mogłoby go wskazać jako symbol miasta. Osoby, które udają się na wycieczkę pieszą w kierunku Pielgrzymów bądź też Samotni, z pewnością powinny zahaczyć o ten cud architektury.

Zapora na Łomnicy

Jest to drugi element przeciwpowodziowy, który został wybudowany na rzece Łomnica. Efektem inwestycji jest kamienna zapora, która wygląda naprawdę przyjemnie dla oka. Przez jej koronę wiedzie czerwony szlak turystyczny, którym dobrze jest ruszyć na wycieczkę w las, gdzie można znaleźć interesujące bloki skalne.

Okolice zapory na Łomnicy są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, a to ze względu na bliskość niewielkiego parku, w którym wzrok przyciągają interesujące rzeźby leśnych zwierząt.

Muzea w Karpaczu

Kiedy aura staje się niesprzyjająca i uniemożliwia wyruszenie na górskie szlaki, trzeba szukać alternatywy na spędzenie urlopu. Na szczęście Karpacz ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o różnego rodzaju muzea. Idealne na rodzinną wycieczkę wraz z dziećmi będą muzeum zabawek bądź też muzeum klocków lego. Starsze osoby z pewnością zainteresują się muzeum sportu i rekreacji, które oferuje wiele interesujących eksponatów.

Górskie szlaki

Nie ma co ukrywać, że większość turystów wyruszających na wycieczkę do Karpacza ma w planach zwiedzanie przepięknych, karkonoskich szlaków. Karpacz to doskonały punkt startowy, jeśli chodzi o górskie spacery. Swój początek biorą tutaj zarówno długie, trudne szlaki, jak i krótkie, idealne na romantyczną przechadzkę. Tak bogaty wybór szlaków sprawia, że każdy z pewnością znajdzie idealny dla siebie.

Warto tylko pamiętać o tym, że niektóre szlaki turystyczne, które swój początek biorą w Karpaczu, są naprawdę wymagające i warto, by decydowały się na nie te osoby, które posiadają doświadczenie w górskich wyprawach.

Mnóstwo osób, które decydują się na odwiedzenie Karpacza, nie wyobraża sobie nie wejść na górę Śnieżkę. Można wybierać spośród kilku opcji dotarcia na szczyt, jednak turyści najczęściej decydują się na wycieczkę czerwonym szlakiem, który oferuje naprawdę niezapomniane doznania wizualne. Te osoby, które obawiają się trudnej wspinaczki, mogą zdecydować się na wyruszenie z Karpacza wyciągiem krzesełkowym na Kopę – stamtąd na szczyt pozostaje do przejścia jedynie niewielki kawałek.

Schronisko Samotnia

Schronisko Samotnia to dla wielu turystów miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu w Karpaczu. Na uwagę zasługuje bez wątpienia jego przepiękne położenie – schronisko ulokowane jest w niecce kotła małego i pozostaje jednym z najstarszych, wciąż działających schronisk w Polsce. Każdy, kto przynajmniej raz je odwiedził, z pewnością na długi czas pozostanie pod wpływem jego niepowtarzalnego klimatu. Schronisko idealne jest jako cel rodzinnych wycieczek, ponieważ znajduje się w niewielkiej odległości od Karpacza. Z centrum miasta można dostać się tutaj w zaledwie półtorej godziny.

Podsumowując, Karpacz jest miastem, które z pewnością warto wziąć pod uwagę przy planowaniu wakacyjnych wyjazdów. Nie sposób się tutaj nudzić.

Redakcja smoczajama.com.pl